שמעון אייזנברג: תביעות נדל”ן מול האפוטרופוס הכללי – מתי יש להגישן?

בישראל קיימים היום אלפי נכסים נטושים, שבעליהם הוכרזו כנעדרים או נפטרו, בזמן שהיורשים אינם מודעים לכך. על פי שמעון אייזנברג, תביעות של היורשים אל האפוטרופוס הכללי, זו הדרך היחידה לשחרר את אותם הנכסים. לפי אייזנברג, מנכ”ל רילטי אקזקיוטיב, מדובר בתופעה שכיחה בכלל חלקי הארץ. אגף האפוטרופוס הכללי, הפועל מטעם משרד המשפטים, מכיל בתוכו את  היחידה לאיתור נכסים עזובים ולהשבתם. זו היחידה האחראית על איתור הנכסים, ניהול הנכסים לטובת הבעלים הפרטיים, ושחרור של אותם הנכסים לידי הזכאים, במידה ונמצאו כאלה. בנובמבר 2017 הוצגה למבקר המדינה, רשימה אשר גובשה ע”י רשות מקרקעי ישראל וכוללת 40 אלף קרקעות, ללא שיוך של בעלי זכות מעודכנים.

מועד התביעה לאפוטרופוס הכללי

לפי שמעון אייזנברג, תביעות לאפוטרופוס הכללי, מוגשות ע”י היורשים, כאשר הם רוצים להעביר את הנכס העזוב אליהם. על מנת לבבצע את ההעברה, חלון ההזדמנויות מוגבל בדרך כלל ל-15 שנים. במשך זמן זה, האפוטרופוס הכללי, אחראי על ניהול הנכס. לאחר 15 שנים, האפוטרופוס הכללי מעביר את הנכס לידי המדינה. על מנת להוכיח את הזהות של בעלי הנכס הנעדרים, והקשר שלהם ליורשים הטוענים לזכאות על הנכס, מתבצע הליך משפטי העלול לקחת זמן רב, זה עקב כמות המסמכים הרבה שיש להציג לבית המשפט, כגון צוי ירושה, מסמכים בנקאיים, רישומים שונים, מסמכים המשייכים את הנכס לנעדר או הנפטר ועוד. יחד עם זאת, לאחר איתור של יורשים פוטנציאלים, חלון ההזדמנויות של 15 השנה מוקפא. הקפאה זו, מאפשרת את ביצוע הליך העברת הנכס ליורש, מבלי להיות בלחץ של זמן. בנוסף, במידה ונמצא יורש, ניתן לדרוש את הנכס בחזרה,  גם אם הועבר אל קניין המדינה. בתקופה בה נכס מנוהל על ידי האפוטרופוס הכללי, ברוב המקרים, הוא מושכר במחיר מוזל. בחודש מאי, אושרה ההצע שר האוצר משה כחלון, לגבי הקצעה של דירת עזובות לטובת זכאי דיור ציבורי, ע”י האפוטרופוס הכללי.  

התנהלות מול בית המשפט

לדברי שמעון אייזנברג, תביעות אשר עוברות מהאפוטרופוס הכללי אל בית המשפט, לרוב מצביעות על העדר מסמכים מסוימים. יחד עם זאת, קיימות דרכים נוספות לשכנע את בית המשפט להוכיח בעלות על נכס, כגון עדים שהיו נוכחים בעסקת המכירה של הנכס.

News1: “שמעון אייזנברג: מומלץ להגיש תביעות בגין הפקעת קרקעות”

שמעון אייזנברג תביעות NEWS1

שמעון אייזנברג ב”כלכליסט” : “תביעות פיצויים בגין הפקעת קרקעות – הן הכרח”

שמעון אייזנברג - תביעות "כלכליסט"

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*